Hale kratownicowe

Budowa hal stalowych może opierać się również na kratowych ryglach. Konstrukcja rygli kratowych, które wykorzystują hale stalowe kratownicowe, wykonana jest w postaci ram stalowych z ryglem kratowym, z poziomym pasem dolnym, spawana oraz łączona na montażu za pomocą połączeń śrubowych niezwykle odpornych na przeciążenia. Projektowanie hal kratownicowych musi więc brać pod uwagę wszystkie techniczne właściwości rygli tego typu.

Główna konstrukcja, najczęściej poprzeczne ramy nośne, wykonana jest w postaci ram stalowych z ryglem kratowym, z poziomym pasem dolnym. Konstrukcja rygli kratowych – segmentowa, najczęściej spawana, łączona na montażu ze sobą oraz do pełnościennych słupów dwuteowych za pomocą połączeń śrubowych.

Stosowane materiały obejmują wszystkie typowe stale konstrukcyjne.

Połączenia montażowe wykonywane są za pomocą śrub wysokiej wytrzymałości.

Główna konstrukcja, najczęściej poprzeczne ramy nośne, wykonana jest w postaci blachownic spawanych o pełnych przekrojach dwuteowych. Gabaryty ram – wymiary i kształt dostosowane są do rozpiętości, rozstawów oraz obciążeń budynku.

Elementy malowane konstrukcji stalowej czyszczone są poprzez śrutowanie lub piaskowanie do klasy czystości SA 2,5. Następnie konstrukcje stalowe zabezpieczane są antykorozyjnie odpowiednim  zestawem malarskim zapewniającym odpowiednią grubość suchej powłoki (nie mniej niż 120µm). Kolorystyka stosowanych farb oparta jest na systemie RAL. Na zamówienie wykonane może być również zabezpieczenie antykorozyjne wszystkich elementów konstrukcji poprzez cynkowanie.

Konstrukcja główna wykonana w postaci ram z ryglem kratowym.

Płatwie dachowe i rygle ścienne wykonane z zimnogiętych ocynkowanych profili typu Z i C

Obramowania bram, drzwi i okien wykonane z zimnogiętych ocynkowanych profili
typu C lub zamkniętych profili rurowych.

Stężenia ścienne i dachowe typu X wykonane z prętów okrągłych o
średnicach 12-30 mm.